Szydło: Unia musi przejść reformę i nie może się tego bać

Szydło: Unia musi przejść reformę i nie może się tego bać

– Wszyscy jesteśmy zgodni, że UE musi wrócić do swoich korzeni; musi bardziej koncentrować się na sprawach obywateli, a mniej na sprawach instytucji – podkreśliła premier Beata Szydło po czwartkowym spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie.

Szefowa polskiego rządu na wspólnej konferencji prasowej premierów V4 zwróciła uwagę na nieformalny szczyt UE, który we wrześniu odbędzie się w Bratysławie i ma dotyczyć sytuacji UE po Brexicie.

– Chcemy, jako Grupa Wyszehradzka być dobrze do niego przygotowani. Chcemy mieć wspólne propozycje przyszłości UE. Jest to niezwykle istotne. Ta dzisiejsza dyskusja była właśnie poświęcona przygotowaniu wspólnego stanowiska – podkreślił Szydło.

– Zgodziliśmy się co do tego, że Unia Europejska jest wartością dla nas Europejczyków. Jest wartością, którą powinniśmy strzec, którą powinniśmy rozwijać, ale którą też musimy zmieniać – dodała premier.

Szydło oceniła, iż wyzwania współczesności i bieżące wydarzenia pokazują „z dnia na dzień, że instytucjonalna Unia Europejska prowadzona w takim kształcie jak do tej pory nie spełnia oczekiwać Europejczyków”.

– Wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że UE musi wrócić do swoich korzeni. Musi zacząć bardziej koncentrować się na sprawach obywateli, a mniej na sprawach instytucji – podkreśliła szefowa rządu.


Sytuacja Polaków po Brexicie tematem rozmowy telefonicznej Beaty Szydło z Theresą May
Grupa Wyszehradzka będzie aktywna w procesie zmian

– Grupa Wyszehradzka będzie bardzo aktywna w procesie zmian, które w tej chwili stoją przed UE, będzie proponować rozwiązania, które sprawią, że Unia będzie silniejsza – powiedziała premier Beata Szydło.

– Jesteśmy zgodni co do tego, że Grupa Wyszehradzka będzie bardzo aktywna w tym procesie zmian, które w tej chwili stoją przed UE. Będziemy proponowali rozwiązania, które mają przede wszystkim spowodować, iż UE będzie silniejsza, będzie bardziej skoncentrowana na sprawach swoich obywateli i będzie bardziej skoncentrowana na gwarantowaniu bezpieczeństwa Europejczykom – podkreśliła szefowa polskiego rządu.

– Dostrzegamy potrzebę wzmocnienia kontroli państw członkowskich nad unijnymi procesami decyzyjnymi. Mam tu na myśli m.in. kontrolę sprawowaną przez parlamenty narodowe w procedurze tzw. żółtej kartki – zaznaczyła Szydło.

Jak mówiła każda tzw. żółta kartka udzielona Komisji Europejskiej przez parlamenty narodowe powinna zostać dogłębnie przeanalizowana.

Szydło oceniła, że Komisja Europejska nie do końca wyciąga wnioski z referendum w Wielkiej Brytanii ws. opuszczenia UE. Mówiła, że parlamenty narodowe powinny być tymi, które ostatecznie zatwierdzają te zmiany, które UE chce podejmować.

Polska przejęła 1 lipca rotacyjne roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.


Rzecznik rządu: nie powinno być Unii dwóch prędkości
UE wymaga reform

– Unia Europejska wymaga reform, jesteśmy przygotowani, żeby je przedstawić; Unia musi być zbudowana w oparciu o dobrą współpracę 27 państw - powiedziała premier.

Szydło była pytana na konferencji prasowej, czy Grupa Wyszehradzka będzie wspólnie działała na rzecz zmiany traktatów unijnych.

– W oświadczeniu, które przyjęliśmy na naszym spotkaniu określiliśmy kierunki, które uznajemy (za) konieczne do dyskusji o Unii Europejskiej. W oświadczeniu bardzo wyraźnie podkreślamy, że Unia Europejska - jeśli mamy być globalnym partnerem - a tak Grupa Wyszehradzka chce postrzegać Unię, musi być zbudowana w oparciu o wspólną, dobrze funkcjonującą współpracę 27 państw, po opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię – powiedziała w czwartek szefowa polskiego rządu.

Jak oceniła, Unia Europejska wymaga reform. – To jest również przesłanie, które płynie z naszego spotkania – podkreśliła Szydło.

– Te reformy muszą być skoncentrowane na tym, aby cztery swobody, które są podstawą Unii (swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i osób - PAP) rzeczywiście były przestrzegane i były realizowane – przekonywała szefowa rządu. Jak dodała, instytucje europejskie nie mogą być partnerami, którzy „bezkrytycznie narzucają swoją wolę” parlamentom narodowym i takimi, które nie szanują głosu parlamentów narodowych.

Szydło zapewniła, że chce poszukiwać, tego co łączy Unię Europejską. – Unia musi być budowana na przyszłość w oparciu o elementy, które łączą, a nie te, które dzielą – podkreśliła. Jak oceniła, w tej kwestii, bardzo ważne jest m.in. znalezienie wspólnego rozwiązania dotyczącego migracji.

Zdaniem premier, UE „powinna być Unią konkurującą, jako partner globalny, niepodzieloną na małe podmioty i kluby dyskusyjne”. – Nie ulega naszej wątpliwości, że Unia Europejska potrzebuje reform, wymaga reform. My jesteśmy przygotowani, żeby przedstawić propozycje takich reform – zapewniła Szydło.


Premier: przedstawimy reformy; zbudujemy Unię suwerennych państw
Orban: UE bez Wielkiej Brytanii staje się graczem regionalnym

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu głos zabrał także premier Węgier. – Chcę podziękować pani premier za zorganizowanie spotkania – powiedział premier Węgier Victor Orban.

– To spotkanie złożyło podwaliny pod to, aby w Bratysławie Grupa Wyszehradzka przedstawiła wspólną wizje Europy – powiedział.

Jak dodał, w najbliższych tygodniach trzeba wykonać dużą pracę, by przygotować wspólne stanowisko w Bratysławie.

– Unia Europejska utraciła swoja role globalną. Bez Wielkiej Brytanii staje się graczem regionalnym – podkreślił Orban.
– Straciliśmy Zjednoczone Królestwo, bo UE w ostatnich latach podjęła możliwie najgorsze decyzje w sprawie migracji – zaznaczył.


Szydło: UE potrzebuje nowego traktatu; Polska chce być aktywna w procesie zmian
Fico: mam nadzieję, że znajdziemy nowe rozwiązania

– Grupa Wyszehradzka może spotkać się w każdym terminie , by omawiać ważne sprawy dla naszego regionu – powiedział premier Słowacji Robert Fico.

– Dla Słowacji wielkim zaszczytem jest to, aby 16 września przyjąć przedstawicieli Grupy Wyszehradzkiej – dodał. – Chcemy mieć wspólne stanowisko odnośnie agendy szczytu w Bratysławie – podkreślił.

– Szczyt w Bratysławie nie może skupić się tylko na Wielkiej Brytanii, ale musi dać odpowiedź, jak będzie funkcjonować UE bez Zjednoczonego Królestwa – zaznaczył.


Rząd o Brexicie: resorty badają konsekwencje decyzji Brytyjczyków
Sobotka: UE musi zadbać o swoich obywateli

– Bardzo ważne dla nas wszystkich było to, że tak bardzo szybko mogliśmy się spotkać i przedyskutować palące nas problemy – powiedział podczas konferencji prasowej premier Czech Bohuslaw Sobotka.

Jego zdaniem szczyt bratysławski powinien skupić się na pozytywnych zmianach. – Pogorszyły się warunki, w Europie istnieje poważny problem bezpieczeństwa, UE musi zadbać o swoich obywateli – zaznaczył.


Szydło rozmawiała telefonicznie z Cameronem m.in. o bezpieczeństwie Polaków w Wielkiej Brytanii
Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z UE

Brytyjczycy opowiedzieli się w czerwcowym referendum za opuszczeniem UE. Za Brexitem zagłosowało 51,9 proc. wyborców, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie.

W wyniku decyzji o opuszczeniu UE do dymisji podał się premier Wielkiej Brytanii David Cameron, a jego następczynią została Theresa May, której jednym z głównych zadań będzie negocjacja z państwami UE warunków i terminu wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE.


Brytyjczycy wybrali Brexit. Są oficjalne wyniki
źródło: PAP, IAR, TVP Info