Szef KPRM: Polska ma jedną politykę zagraniczną

Szef KPRM: Polska ma jedną politykę zagraniczną

12 marca prezydent USA Joe Biden przyjmie na wspólnym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Donalda Tuska (fot. PAP/Radek Pietruszka)
12 marca prezydent USA Joe Biden przyjmie na wspólnym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Donalda Tuska (fot. PAP/Radek Pietruszka)
podpis źródła zdjęcia

– Mam nadzieję, że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych nie będzie wykorzystywana do tego, żeby udzielać wsparcia Donaldowi Trumpowi; były prezydent USA ma jak najgorsze plany w kwestii bezpieczeństwa Polski – powiedział szef kancelarii premiera Jan Grabiec.

Rzeczniczka Białego Domu poinformowała w czwartek, że prezydent USA Joe Biden przyjmie 12 marca na wspólnym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Donalda Tuska (fot. PAP/Radek Pietruszka)

„Wspólna wizyta prezydenta i premiera w Waszyngtonie pokaże, że sojusz polsko-amerykański jest i będzie silny”

TVP Parlament
W czwartek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre poinformowała, że 12 marca prezydent USA Joe Biden przyjmie na wspólnym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Donalda Tuska. Spotkanie zbiegnie się z 25. rocznicą przystąpienia Polski do NATO.

Szef KPRM Jan Grabiec był pytany o przygotowania do wspólnego spotkania z amerykańskim przywódcą a także o to, jak przedstawia się współpraca prezydenta Dudy i premiera Tuska ws. polityki międzynarodowej. – Wnioskując z przebiegu Rady Gabinetowej, mam nadzieję, że będzie to merytoryczna współpraca – powiedział szef KPRM.

– Niepokoją nas czasem wypowiedzi ze środowiska pana prezydenta, czy ze środowiska PiS-u, które są wsparciem dla b. prezydenta USA Donalda Trumpa – przyznał szef KPRM zaznaczając, że Trump planuje ponownie ubiegać się o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych w jesiennych wyborach stając naprzeciw Joe Bidena.

Mam nadzieję, że wizyta w Stanach Zjednoczonych prezydenta Andrzeja Dudy nie będzie wykorzystywana do tego, żeby udzielać wsparcia kandydatowi, który ma jak najgorsze plany, jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa Polski – powiedział. Dodał, że jest to szczególnie niepokojące w kontekście zapowiedzi Trumpa dotyczących obecności Stanów Zjednoczonych w NATO i generalnie obecności wojsk amerykańskich w Europie.

Czytaj więcej: Szefowa KPRP: Bardzo cieszymy się z zaproszenia do Białego Domu
Do spotkania prezydenta Stanów Zjednoczonych z polskimi przywódcami dojdzie 12 marca (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS )

„Spotkanie prezydenta USA z prezydentem i premierem będzie gestem poparcia dla całego NATO”

TVP Parlament
Grabiec wyraził jednak przekonanie, że „wątki te zostaną wyciszone przez otoczenie prezydenta" i podczas spotkania w Białym Domu premier Tusk i prezydent Duda przeprowadzą „otwartą i rzetelną rozmowę na temat relacji między Polską a Stanami Zjednoczonymi”.

Pytany o to, jak wygląda współpraca szefa rządu i prezydenta ws. ustaleń najważniejszych kwestii dotyczących polityki zagranicznej naszego kraju, szef KPRM zapewnił, że „premier Donald Tusk robi wszystko, aby polityka zagraniczna była wspólna”.

– I na razie nie dostrzegamy ze strony kancelarii prezydenta jakichś kontrowersji w tym zakresie. Mam więc nadzieję, że wszystko będzie przebiegało harmonijnie, bo Polska ma jedną politykę zagraniczną i z całą pewnością nie może być różnych ośrodków kształtujących te kwestie, a prezydent jest ważnym aktorem polityki zagranicznej określanej przez rząd, tak, jak wskazuje konstytucja – podkreślił.

Czytaj więcej: Prezydent: Sojusz Polska-USA musi być silny
Jak powiedział Marcin Mastalerek celem prezydenta jest zapewnienie bezpieczeństwa (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Mastalarek: Celem prezydenta zapewnienie bezpieczeństwa

TVP Parlament
Donald Trump, prawdopodobny rywal Joe Bidena w listopadowych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, podczas wiecu w Karolinie Południowej zagroził, że gdy ponownie zostanie wybrany, nie będzie chronił przed potencjalną rosyjską agresją krajów NATO, które nie wypełniają swych zobowiązań finansowych wobec Sojuszu.

Jak podkreślono w oświadczeniu Białego Domu, podczas spotkania Joe Bidena, Andrzeja Dudy i Donalda Tuska 12 marca „przywódcy potwierdzą niezachwiane poparcie dla obrony Ukrainy” przed rosyjską agresją i wspólnie skonsultują się przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie.

Czytaj więcej: Premier: Nie ma alternatywy dla UE, dla współpracy transatlantyckiej, dla NATO
źródło: