B. wiceminister finansów Jacek Dominik stanął przed komisja śledczą

B. wiceminister finansów Jacek Dominik stanął przed komisja śledczą

Komisja śledcza przesłucha b. wiceministra finansów Jacka Dominika (fot. Piotr Nowak)
podpis źródła zdjęcia

Przed komisją do spraw VAT stanął dziś Jacek Dominik, wiceminister finansów w latach 2006–2014, a od 2012 do 2014 roku jednocześnie pełnomocnik rządu do spraw wprowadzenia w Polsce euro.

– Komisja Europejska wtedy notyfikowała, wprowadzała na przykład możliwości wprowadzenia odwróconego VAT-u na różne produkty. Jakie było stanowisko ministerstwa w tej sprawie i też czy, a wiemy, że niestety nie, monitorowano wprowadzanie tych różnych rozwiązań w Europie służących uszczelnianiu podatków a które w Polsce albo były w ogóle nie wprowadzone albo z bardzo dużym opóźnieniem – wyjaśnia Marcin Horała.

Wczoraj zeznania złożyli Elżbieta Chojna-Duch oraz Stanisław Gomułka, którzy również byli wiceministrami finansów za czasów rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Gomułka: na koniec 2007 r. dochody z VAT były na stosunkowo dobrym poziomie
Elżbieta Chojna-Duch mówiła przed komisją śledczą, że silny wpływ na tworzenie legislacji związanej z systemem podatkowym w okresie pierwszego rządu PO–PSL miał m.in. dawny szef gabinetu premiera Sławomir Nowak. Dodała, że w procedowaniu czynny udział brali również przedstawiciele biznesu czy opozycji, np. Janusz Palikot.

Z kolei Stanisław Gomułka zeznał, że na początku rządów PO nie było powodu, żeby martwić się dochodami z VAT. Jego zdaniem trudno ocenić, w jakim stopniu spadek wpływów z VAT był efektem działalności oszustów, a na ile – efektem kryzysu gospodarczego.

Komisja śledcza do spraw VAT została powołana została na początku lipca. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO–PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie.

Chojna-Duch: w 2008 r. nie było kwestii nieszczelności systemu VAT
źródło: IAR